Muchy sú veľmi rozšírený hmyz. Existuje veľké množstvo druhov, medzi ktoré patrí aj:
Mucha domáca
Je najbežnejšou muchou. Je sivočiernej farby a dorastá do 7 – 8 mm. Samička môže naklásť naraz až 200 vajíčok. Najčastejšie ich umiestňuje do hnoja, menej často do hnijúcich odpadkov. Larvám trvá 7 – 8 dní kým sa zakuklia. Dospelá mucha sa liahne podľa podmienok od 3 dní až po 5 mesiacov. Dĺžka života je 2 – 13 týždňov. Môže prenášať na povrchu svojho tela infekčné choroby.
Mucha múrová
Dosahuje veľkosť 7-8 mm. najčastejšie si sadá na múry, ploty v blízkosti maštalí, kde sa vyvíjajú jej larvy. V bytoch sa vyskytuje predovšetkým na oknách.
Mucha čiernolesklá
Dosahuje veľkosť 11-13 mm. Pomerne v hojnom počte sa vyskytuje od apríla do septembra na rozličných rastlinách. Sadá aj na výkaly hovädzieho dobytka, preto pri styku s potravinami môže prenášať zárodky chorôb.
Mäsiarka obyčajná
Vyskytuje sa na rozličných miestach od marca do októbra, dosahuje veľkosť 10-16 mm. Hojná je aj v ľudských sídlach. Samička znáša živé larvy najčastejšie na mäso a hnijúce látky organického pôvodu.
Slnivka izbová
Vieme ju nájsť v ľudských príbytkoch od apríla do októbra. Dosahuje veľkosť do 7 mm. Lieta obyčajne okolo lámp. Samička znáša vajíčka na hnijúce odpadky rastlín, napr. na zeleninu a ovocie. Môže prenášať zárodky niektorých črevných chorôb.
Bzučivka obyčajná
Dosahuje veľkosť 5-12 mm a je pomerne rozšírená. Často obýva ľudské domácnosti, kde samička kladie vajíčka na mäso a syry. Vo voľnej prírode znáša vajíčka na mŕtve telá uhynutých zvierat a výkaly. Často sadajú tiež na mrkvovité rastliny.
Bodavka stajňová
Je podobná muche domovej, odlišuje sa však dlhým končistým bodavým ústrojom, ktorým nepríjemne pichá. Vyskytuje sa v blízkosti chlievov. Zaletuje aj do bytov. Cicia krv na hovädzom dobytku a napáda aj ľudí, pričom môže prenášať niektoré choroby. Jej larvy sa vyvíjajú v hovädzom hnoji.