Príbeh o tom, ako si zvyšujú ploštice odolnosť:
dovolím si tvrdiť, že výskyt ploštíc na Slovensku každoročne stúpa približne o 15 % (vyplýva to z internej štatistiky firmy FULLPROFI s.r.o.).
Za tie roky, čo sa venujem tejto problematike, som si všimol, že najčastejšie sa k nám dostanú ploštice od susedov, platí to samozrejme pre bytové domy. Potom nasledujú dovolenky, cestovanie, návšteva v zamorenom priestore, nemocnice, kiná, divadlá, atď…
Prečo práve od susedov?
Predstavte si, že máte doma ploštice Vy!
Zistite to približne po mesiaci až dvoch, keď narastá počet štípancov a Vy nevieťe nájsť žiadneho komára, ktorý by to spôsoboval.
Za ten čas sa ploštice rozmnožia na slušnú bojovú jednotku, ktorá s Vami hrá hru na schovávačku.
Čo by ste ako prvé urobili?
Väčšina ľudí ako prvé siahne po prípravkoch, ktoré sú voľne dostupné v drogériách.
Začína boj, ktorý veľmi ťažko môžete vyhrať, pretože nedisponujete znalosťami o biológii, ekológii a samozrejme nemáte potrebné kvalitné vybavenie ako profesionál.
Po desiatkách nakúpených a vyprázdnených prípravkoch a stále pribudajúcich štípancoch nakoniec zavoláte profesionála, ktorý Vám pomôže.
Ale na ako dlho?!
Pri tých neodborných zásahoch sa môže kľudne stať, že niektoré ploštice vďaka účinným látkam, ktoré ich dráždia a sú v bežne dostupných prípravkoch si povedia, že to skúsia niekde inde.
Napríklad u suseda…
Začína nový boj.
Takto sa bytový dom môže dostať do začarovaného kruhu, z ktorého sa veľmi ťažko dostáva von.
Preto doporučujem:
- aby sa pri výskyte ploštíc v bytovom dome vykonali odborné prehliadky všetkých bytových jednotiek,
- aby likvidáciu ploštíc vykonávala profesionálna firma,
- aby ste sa nebáli ozvať, keď máte doma ploštice, nie je to známka, že nemáte doma upratané (ploštice sa živia krvou a nemajú radi špinu ako chuchvalce prachu, atď…).
Posledná vec:
Najčastejšie sme “vyliečili” bytové domy vtedy, keď sa obyvatelia spojili, neobviňovali sa kto za to môže alebo nemôže a spolupracovali s odborníkmi.
Marek Holeš