Jeden z najbežnejších škodcov po celom svete, známy pre svoje samovoľné pozvanie sa ku stolu a do každého kútu našich domácností, nám napriek svojmu malému vzrastu spôsobuje nemalé problémy. A to najmä v letnej sezóne – mravce sa totiž môžu objaviť v alarmujúcich číslach. Aj keď títo škodcovia zriedkavo prenášajú choroby, je ťažké sa ich zbaviť a môžu sa veľmi ľahko zabývať v priestoroch, kde sa nachádza jedlo či vlhkosť (kuchyne, kúpeľne a pod.). Počas leta sa ale môžu títo votrelci udomácniť v celom dome, kde si hľadajú jedlo a prístrešie.
Mravce sú sociálnym hmyzom a žijú v kolóniách, ktorých veľkosť sa môže pohybovať od stoviek do miliónov mravcov v závislosti od druhu. Na našom území existujú rôzne druhy mravcov, no medzi najčastejšie sa vyskytujúce patrí mravec faraónsky, ktorý má povesť zákerného škodcu. Jeho cieľom sú vaše potraviny, či poškodiť majetok a rastliny. V záhrade tiež za sebou môže zanechať poriadnu spúšť. Tento druh mravca môže byť dokonca prenášačom niektorých nákaz.
Ak sa chcete vystríhať premnoženiu týchto škodcov vo vašich priestoroch, ponúkame zopár prevenčných tipov:
- Odstráňte potenciálne zdroje potravy: udržiavanie čistoty a poriadku je nad zlato. Pravidelne utierajte povrchy a zametajte podlahy, aby ste odstránili zvyšky potravín. Tie skladujte v uzavretých obaloch chránených proti škodcom a ovocie a zeleninu uchovávajte v chladničke. Utrite tiež nádoby so sladkým obsahom (med, sirup, sóda a spol.). V neposlednom rade používajte veko na odpadky a pravidelne ich likvidujte.
- Odstráňte potenciálne lokality hniezd: dlhodobá ochrana pred mravcami začína tak, že zabráni ich množeniu sa. Zlikvidujte teda všetok materiál (nadmernú vegetáciu, starý krajinný materiál, odpad z dvora a podobne), ktorý môže slúžiť ako hniezdo či miesto rozmnožovania sa pre týchto nežiaducich návštevníkov.
- Znížte vlhkosť a zdroje stojatej vody: opravte netesné potrubia, pravidelne kontrolujte umývadlá, či nevykazujú vlhkosť. Zvážte použitie odvlhčovača vzduchu v suterénoch a podkroví.
- Eliminujte prístupové body: skontrolujte vonkajšiu časť domu, či neobsahuje jednoduché vstupné brány. Stromy a kríky by sa mali odrezať od domu, pretože vetvy môžu poskytnúť mravcom krásnu prístupovú cestu do interiéru. Prípadné praskliny a trhliny na vonkajšej strane domu opravte silikónovým tesnením, pričom osobitnú pozornosť venujte oblastiam, do ktorých vstupujú potrubia. Pamätajte, že mravce sa zmestia aj do tých najmenších škár.
Riadením sa opatreniami môžete predísť invázii mravcov. Ak je však neskoro a už ste objavili škodcov, existuje cesta, ako sa ich môžete pokúsiť zbaviť svojpomocne. Pesticídy pre mravce zvyčajne obsahujú chemikálie, ktoré sú škodlivé pre človeka a životné prostredie, no my poznáme produkt určený špeciálne na likvidáciu mravca faraónskeho. PROTECT® nástraha je prípravok obsahujúci účinnú látku, ktorá bráni mravcom v liahnutí vajíčok a následne vo vyvinutí sa na dospelé jedince. Počas 12-14 týždňov sa tak zbavíte celého hniezda.
Svojpomocné zaobchádzanie s mravcami však môže byť veľmi frustrujúce. Vysoké zamorenie mravcami nikdy neukontrolujete, ak sa pokúsite striekať iba mravce, ktoré vidíte. Kľúčom k odstráneniu všetkých mravcov je zacielenie na tie, ktoré nevidíte. Prečo? Lebo kráľovná kladie vajíčka a nikdy neopustí hniezdo. Zostane zalezená v bezpečí, kde je kŕmená robotníkmi. Takže ak sa sústredíte iba na likvidáciu zvyšných mravcov, kráľovná jednoducho vyprodukuje viac, aby zachránila kolóniu, a teda vaše zamorenie nikdy neskončí. Kľúčom je zamerať sa na likvidáciu kráľovnej samotnej, čo môže byť dosť zložité, keďže sú hniezda často hlboko skryté za stenami, pod betónovými doskami a v rôznych nedostupných škárach.
A tu už nastáva čas obrátiť sa na odborníkov s povolením na ničenie škodcov. My vám vypracujeme a implementujeme efektívny likvidačný plán, ktorý vás odbremení od trápenia sa so škodcami na vlastnú päsť. Profesionálnej dezinsekcii sa venujeme už takmer 10 rokov a zabezpečíme vám odbornú likvidáciu za použitia kombinácie nechemických a chemických metód závisiac od stupňu zamorenia. Zdravie, ochrana majetku a životného prostredia je našou prioritou, preto vždy ideme čo najviac eco-friendly cestou.
Kontaktovať nás môžete TU: https://fullprofi.sk/sluzby/dezinsekcia/mravce/
Čerešnička na záver: 5 faktov, ktoré ste o mravcoch zrejme netušili!
- Majú nadľudskú silu – v čeľustiach dokážu niesť predmety 50-krát väčšie ako ich vlastná telesná hmotnosť!
- Môžu vytvárať symbiotický vzťah s rastlinami- tzv. ,,ant plants“ sú rastliny s dutinami, v ktorých sa mravce môžu uchytiť a nakŕmiť. Čo ale získa rastlina za poskytnutie takého luxusného ubytovania? Mravce bránia hostiteľskú rastlinu pred bylinožravými zvieratami a môžu dokonca odrezať parazitické rastliny, ktoré sa na nej pokúšajú priživovať.
- Celková váha mravcov na svete = váha ľudstva
Ako to? Vedci odhadujú, že na planéte je najmenej 1,5 milióna mravcov na každého človeka. Je tiež známe, že na každom kontinente okrem Antarktídy existuje vyše 12 000 druhov mravcov. A v Amazonskom dažďovom pralese nájde na jednom akre domov až 3,5 milióna mravcov. - Mravce otrokári
Niektoré druhy mravcov si berú zajatcov z iných druhov (a niektoré dokonca i z vlastných kruhov) a nútia ich vykonávať domáce práce pre svoju vlastnú kolóniu. - Poznali sa s dinosaurmi
Mravce sa vyvinuli asi pred 130 miliónmi rokov počas počiatočného kriedového obdobia. Väčšina fosílnych dôkazov hmyzu sa vyskytuje v hrudkách starodávneho jantáru alebo fosílnych rastlinných živíc.