Letná sezóna je už v plnom prúde a prípravy na vysnívané dovolenky vrcholia. Patríte medzi tých šťastných, ktorí sa chystajú na odpočinok od stresov každodenného života? Gratulujeme a prajeme vám, nech si to poriadne užijete! JNo zároveň vám načrtneme zopár drahocenných tipov, ako si nevyrobiť ešte väčšie stresy po návrate domov.
Posledné roky sa opäť na výslnie dostáva jedna potvorka, ktorá dokáže pekne znepríjemniť pobyt na dovolenke a v horších prípadoch aj po nej. Určite ste sa stretli s pojmom ploštica posteľná. Tí šťastní snáď len v knihách z biológie, no veľká časť populácie mala tú česť okúsiť stretnutie na vlastnej koži. A to doslova. Hlavné menu tohto hrdzavočerveného bezkrídleho hmyzu je vaša krv. A rozhodne nie sú prieberčivé, preto je na ich zozname každý z nás. Pokiaľ vy sladko spíte, u nich nastáva čas kŕmenia. Obľubujú odhalené miesta, kde sa ľahko zabodnú ako členky, predlaktia, tvár, krk či hrudník. A naopak miesta posiate chĺpkami ich odrádzajú. A ako vlastne rozpoznáme, že ide o uhryznutie plošticou a nie iným hmyzom?
Ich štípance sa nápadne podobajú tým od komára, no typickým znakom je, že zvyčajne bývajú v zástupe. A to z toho dôvodu, že ploštica si na vás dá naraz raňajky, obed aj večeru v jednom. Najčastejšie 2-3 štípance v rade, no môže sa vyskytnúť aj viac. Pri vyššom počte je situácia už alarmujúca – vtedy je totiž jasné, že sa na vás kŕmila celá rodinka. Približne mesiac trvá, kým vznikne nový život z ich nedokonalej premeny. Od vajíčka až po dospelého jedinca sa zvlečie až 5-krát. Ploštica dorastá do 4-5 mm, no niekedy môže mať až 9 mm. Samček má na rozdiel od samičky podlhovastý tvar. Ak je samička čo i len raz oplodnená, do konca života je schopná klásť vajíčka (a to až okolo 300 až 500 za život). Na výživu potrebuje ploštica počas každého štádia života svoju jedinú potravu – krv. Takže ak ste si už našli štípance, aspoň 3 až 4 mesiace sú tieto potvory usalašené v hotelovej izbe. Čo je ale zaujímavé, iba 30 až 40 % ľudí pociťuje alergickú reakciu pri uhryznutí plošticou. Zvyšok má to šťastie, že neeviduje takmer žiadnu a preto jej nevenuje pozornosť. Alebo by sme skôr povedali nešťastie?
Ploštica je totiž suvenír, ktorý si rozhodne domov nechcete priniesť. Vo všeobecnosti nie sú nebezpečné, no vo výnimočných prípadoch môžu byť potencionálni prenášači infekčných ochorení, alebo dokážu vyvolať psychické problémy ako paranoju a iné psychotické stavy. Posteľ je predsa miesto, kde sa má človek zrelaxovať a načerpať sily do nového dňa a nie sa obávať napadnutia malého votrelca. A samozrejme nehovoriac o tom, že ich uhryznutie pri alergickej reakcii nie je nič príjemné. Mnohí si však neskontrolujú nové ubytovanie a pri nespozorovaní žiadnej alergickej reakcie na uhryznutie si tento krvilačný hmyz veľmi ľahko zbalíte po ceste naspäť ako nové domáce zvieratko. A vtedy už nastáva reálny problém, ktorý vás stojí nemalé peniaze, zásah do životného prostredia a v neposlednom rade aj krv a nervy.
Ak však predpokladáte, že vás sa to netýka, lebo ploštice obľubujú iba špinu, neporiadok a nízko-nákladové ubytovania, ste na omyle. Ploštica je nelietavý hmyz a pri presune z miesta na miesto jej dokáže brániť aj drobný prach či omrvinky. Žiadne ubytovacie zariadenie teda nie je chránené. Ani 100% záruka špičkovej hygieny ešte nič neznamená. Ploštica sa neuveriteľne ľahko prenáša a môže sa vyskytovať kdekoľvek, aj v tých najluxusnejších hoteloch, či iných miestach hromadného výskytu človeka ako sú kiná, hromadná doprava (autobusy, vlaky, lietadlá) a podobne. Rada sa zachytí na oblečení, alebo v kufri a prežije takto aj niekoľko týždňov bez povšimnutia. Vajíčko ploštice posteľnej má iba 1 mm a voľným okom ho vnímame ako zrnko soli, preto je takmer nemožné ho spozorovať, pokiaľ nie ste vyslovene na detektívnom pátraní po nich.
Dosť bolo ale strašenia, pozrime sa na to, ako sa vyvarovať celému nepríjemnému kolotoču. Začať treba od príchodu na izbu. Esenciálne je skontrolovať potenciálne miesta výskytu skôr, ako bude neskoro. Chápeme, že po dlhej a únavnej ceste je to to posledné, čo sa vám bude chcieť robiť, no tých pár minúť odhodlania sa vám dokáže vyplatiť stonásobne.
Keďže je to svetloplachý hmyz, cez deň ju len tak nenájdete. Ukrýva sa v úzkych a tmavých priestoroch postele a jej okolí. Preferuje čelo postele a v prípade poschodovej prvé tri rebriny. V rozsahu meter, meter a pol od postele tiež odporúčame prezrieť nábytok a zásuvky. Musíte rozmýšľať, kam by ste sa skryli, keby ste boli ploštica a nechcete, aby vás niekto našiel a zároveň kde sa najľahšie nakŕmite zo svojej obete. Poďme na to ale pekne po poriadku.
Po príchode na izbu:
- Zložte batožinu na neutrálnom mieste ďaleko od potenciálneho dosahu ploštice, ako je napríklad kúpeľňa.
- Skontrolujte posteľ nadvihnutím matraca. Pri spojoch postele viete nájsť buď dospelé ploštice, alebo stopy po ich výkaloch (čierne bodky na dreve), či vajíčka (biele bodky).
- Nadvihnite plachtu a skontrolujte lemy matracu a všetky rohy postele. Obľubujú totiž tmavé a drsné miesta, kde sa nakladené vajíčko ľahko zachytí.
- Nočný stolík, poličku a akýkoľvek nábytok v dosahu cca do 1,5 metra od postele dôkladne prezrite rovnako ako v prípade postele. Upriamte pozornosť najmä na spoje nábytku, kde vznikajú medzery, v ktorých si ploštice tvoria svoje hniezda.
- Ani závesy nemajú výnimku. Zamerajte sa na lemy.
- Zástrčky ich neodradia takisto.
- Našli ste niečo podozrivé? Nepanikárte, ale ihneď kontaktujte hotelový servis.
- Vynechajte všetky kroky, ak ste našli na hoteli logo našej spoločnosti. O všetko je totiž už postarané. J
Video o hľadaní ploštíc pod našou taktovkou si môžete pozrieť TU:
Okrem faktu, že leto je obdobie s najväčšou migráciou populácie, pomáhajú plošticiam aj horúce teploty. Spravidla platí, čím vyššia teplota, tým vyššia reprodukcia. Pri 22 až 25 stupňoch sa kŕmia každý druhý až tretí deň. Desivá však je predstava, že bez potravy dokážu prežiť aj niekoľko mesiacov (4 až 6). Celková životnosť je cca 6 mesiacov až rok a pol.
Ak máte akékoľvek podozrenie, že sa váš domov rozrástol o neželaných spolubývajúcich, zavolajte nám na potvrdenie / vyvrátenie výskytu. Volajte NON-STOP 0907 535 595. Poradíme vám a v prípade potreby vás IHNEĎ objednáme. Lebo pri plošticiach sa každá minúta ráta.
Včasná detekcia je nad zlato.Pri rozmnožení ploštíc (zvyčajne si ich ľudia všimnú až po niekoľkých mesiacoch) vás dovolenka vyjde nakoniec drahšie, ako ste plánovali. Deratizácia klasického dvoj až trojizbového bytu sa vie vyšplhať aj na 500 eur. Pri dome je samozrejme čiastka vyššia. Plus stopy po plošticiach nikdy nevyčistíte z nábytku. Preto je dôležité aj pri najmenšom podozrení nič nevybaľovať, ale ihneď nás kontaktovať. Čím skôr je váš problém objavený, tým je zásah lacnejší, rýchlejší a samozrejme aj ekologickejší. V rámci prevencie ponúkame program trvalej starostlivosti pre bytové domy i hotelové zariadenia, ktoré v konečnom dôsledku ušetria kopu peňazí a starostí. Viac sa dozviete TU.
Ak ste si žiaľ našli ploštice v už pokročilom štádiu, nezúfajte. U nás vo FULLPROFI používame metódy, ktoré vás ich zbavia raz a navždy. Za žiadnych okolností sa ale nepokúšajte o ich vyhubenie sami. Neodborný zásah vie narobiť viac škody ako úžitku. Komerčné prípravky môžete použiť na kufor, ale nie na zvyšok domácnosti. Pri svojpomocnej deratizácii je takmer isté, že sa ich nezbavíte úplne, plus narobíte škody na majetku, životnom prostredí a ploštice sa môžu rozmnožiť aj do okolia. Odporúčame tiež informovať o probléme správcu bytov / domového dôverníka, keďže nemusíte byť jediní napadnutí.
Prvá pomoc od FULLPROFI spočívav pokročilých technických prístrojoch, zdraviu i životnému prostrediu šetrných metódach, kvalitných ekologických prostriedkoch a najmä v našej tajnej zbrani.
Dámy a páni, zoznámte sa s našimi špeciálne vycvičenými pomocníkmi, vďaka ktorým nachádzame ploštice s až 99% úspešnosťou.Rum, Fox, Casper a Bessy sú neodmysliteľnou súčasťou nášho tímu a vďaka ich citlivému čuchu a ,,superschopnostiam“ dokážeme monitorovať ploštice tým najekologickejším dostupným spôsobom. Kompletné predstavenie našich štvornohých kolegov nájdete TU
Zákulisné video priamo z miesta činu v hotelovej izbe s našimi chlpatými spolupracovníkmi v akcii si pozrite TU.
A ak máte záujem o podrobné informácie o ploštici posteľnej, všetko spolu s odpoveďami na FAQ nájdete na našej stránke.
Prajeme príjemné, no ostražité cestovanie!
Váš FULLPROFI tím