Šváby

Šváby patria medzi najrozšírenejších škodcov na celom svete. Najčastejšie ich môžeme nájsť v potravinových prevádzkach ale aj v reštauráciách, v hoteloch a v obytných domoch. Sú to všežravce. Živia sa všetkým čo nájdu bežne v kuchyni vrátane cukroviniek, mäsa, pečiva... Pri nedostatku potravy sa môžu živiť aj papierom. Sú to kanibali – požierajú sa navzájom. Aktívne sú najmä v noci a ukrývajú sa v tmavých miestach. Môžu prenášať choroboplodné zárodky na povrchu svojho tela alebo výkalmi.

Poznáme niekoľko druhov švábov. Najznámejšie sú tieto:

Šváb obyčajný

Dorastá do veľkosti 20 – 27 mm. Má čiernohnedú lesklú farbu. Samička má menšie krídla a nelieta. Vyhľadávajú tmavé a vlhké miesta. Nevie vyliezť po kolmých a hladkých stenách. Pohybujú sa pozdĺž stien. Preferujú teplotu v miestnosti od 20 – 28 °C. Dospelý jedinec sa môže dožiť aj 6 mesiacov. 

Šváb hnedopásavý

Dorastá do 10 – 14 mm. Na svojom hrudnom štíte má jeden hnedý pás a tmavé pásy na krídlach. Vie lietať. Najčastejšie sa vyskytuje v izbách a ukrýva sa v skriniach, záclonách a za obrazmi. Je aktívny aj cez deň. 

Šváb americký

Veľkosť tela má 23 – 45 mm. Do väčších Európskych miest bol zavlečený z tropických a subtropických krajín, kde sa vyskytuje najviac. Obľubuje skleníky.