Komáre

Komár útočný, jarný, hôrny

Môže byť premnožený najmä pri povodniach, pretože samička komára kladie na miesta, ktoré bývajú zatopené. Ich hojný výskyt môžeme pozorovať najmä v jarných a letných mesiacoch. Nalietavajú na lesnú zver, dobytok a aj na človeka. Najčastejšie sa zdržiavajú pri vode, mokrých lúkach, lužných lesoch... 

Komár dotieravý

Kladie podlhovasté vajíčka priamo na vodnú hladinu, na ktorej sa udržujú pomocou vzdušnej komôrky. Dorastá zväčša do 5 mm a je svetlohnedej farby. Nachádza sa najmä v blízkosti ľudských obydlí, kde sa pri vhodných podmienkach (ako je teplota a vlhkosť) môžu liahnuť po celý rok.

Prirodzeným predátorom pre komárov sú najmä ryby, vodné vtáky, parazitické huby ale aj prvoky a červy.  Samičky komárov sa živia krvou pričom samčeky cicajú rastlinné šťavy. Samičky sa orientujú na teplé telo hostiteľa, pot a kysličník uhličitý. Po objavení vhodné hostiteľa začne komár vysielať elektromagnetickými vlnami správu, čím priláka na hostiteľa ostatných druhov. Výskyt komárov je pomerne škodlivý. Ľuďom pracujúcich v zamorených miestach sa znižuje pracovný výkon a zvieratám klesá produktivita mlieka a mäsa. Niektoré druhy komárov môžu prenáša aj choroboplodné zárodky.